obroże dla psa
Obroża dla psa to jedno z podstawowych akcesoriów na spacer. Obroża dla psa daje dużą kontrolę nad jego głową, dlatego jest szczególnie polecana na etapie szkolenia psa i uczenia chodzenia na luźnej smyczy.
Właściwy dobór i dopasowanie obroży jest kluczowe, aby była ona bezpieczna dla psa i nie powodowała urazów.
W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości obroże, zarówno dla małych piesków, jak i dla dużych i silnych psów.
Nasze obroże dla psów wykonane są z przyjaznych materiałów, z certyfikatem OEKO-TEX®. Posiadają solidne zapięcia i klamry. Wykonane są z materiałów pochodzących z UE.
Obroże dla psa z serii Color & Grey możesz spersonalizować — posiadają one wymienne plakietki, na których możemy umieścić dowolny napis, np. imię pupila. Ponadto, większe rozmiary posiadają dodatkowe zabezpieczenie zapięcia oraz wygodny uchwyt do przytrzymania psa.
Obroże dla psów dostępne w naszym sklepie mają piękne kolory, są bezpieczne i praktyczne w użytkowaniu.
Jaką wybrać obrożę dla psa i jak dopasować obrożę dla psa?
Niezależnie od typu czy modelu obroży, należy zadbać o jej właściwe dopasowanie.
Aby wybrać rozmiar obroży dla psa należy zmierzyć obwód jego szyi — pomiaru dokonujemy w tym miejscu, gdzie będzie leżała obroża.
Prawidłowo dopasowana obroża powinna znajdować się dość nisko na szyi psa, niemal u jej nasady. Wtedy nie uciskała tchawicy i krtani.
Jeśli pies charczy, gdy ciągnie, jest to oznaka, że obroża jest za wysoko, a pies się dusi.
Obroża nie może być zbyt luźna, ani założona zbyt ciasno - aby sprawdzić, czy właściwie ją dopasowaliśmy robimy prosty test: gdy możemy wsunąć pod obrożę dwa palce, a w przypadku szczeniaków i małych psów, jeden palec, to obroża jest dobrze dopasowana.
Tradycyjne obroże dla psa dostępne są w różnych szerokościach — przyjmuje się, że obroża dla psa powinna mieć szerokość jego dwóch kręgów szyjnych. Ale ile to właściwie? W przypadku małych psów będzie to szerokość zwykle 1 - 2 cm, dla psów średnich ok. 2,5 cm, a w przypadku dużych psów 4 - 5 cm.
Materiał, z jakiego wykonana jest obroża powinien być przyjazny dla skóry i włosa / sierści psa.
Dobrze się sprawdzą obroże podszyte skórą lub filcem, a także obroże z materiałów z certyfikatem OEKO-TEX®. Bardzo popularne są obroże wykonane z taśmy poliestrowej, które mogą być barwione w przeróżne wzory i ciekawe kolory. Warto jednak uważać, gdyż często nie posiadają one certyfikatów, a zastosowane barwinki mogą trwale odbarwić sierść psa i uczulać :(
Popularne zapięcia obroży to klamry plastikowe, klamry metalowe lub tradycyjne metalowe sprzączki. Zapięcie powinno być solidne, z wysokiej jakości materiału, by nie pękało lub nie skruszyło się na mrozie. W przypadku psów dużych i silnych plastikowa klamra powinna być zabezpieczona dodatkowym zapięciem, ale przede wszystkim wykonana z dobrej jakości tworzywa, które będzie po prostu mocne i odporne..
Dla większych psów są dostępne obroże z uchwytem — to bardzo praktyczne rozwiązanie.
Rodzaje obroży dla psa
Najlepsza obroża dla psa, niezależnie od jego wielkości czy wieku, to płaska obroża z solidnym zapięciem, dobrze dopasowana. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych typów obroży i przecież do czegoś one służą. Jeśli decydujemy się na obroże inne niż klasyczne, np. zaciskowe, półzaciskowe dowiedzmy się dokładnie jaka jest zasada ich działania i jak ich prawidłowo używać.
Podstawowe rodzaje obroży dla psa dostępne na rynku to:
- klasyczna obroża płaska — może być ona wykonana ze skóry, taśmy, materiału tekstylnego lub specjalnych tworzyw, a czasem połączenia tych materiałów. W przypadku większych psów może posiadać praktyczny uchwyt do przytrzymania psa. Klasyczne obroże dla psa dostępne są w pięknych kolorach i wzorach. Wybór jest naprawdę szeroki. Jest to najbardziej uniwersalna obroża, odpowiednia dla wszystkich psów i niemal wszystkich zastosowań.
- obroża zaciskowa (ringówka, obroża behawioralna) - wymaga wyczucia i wprawy, dla jej prawidłowego działania niezwykle istotne jest to, po której stronie jest zacisk, a po której przewodnik. Obrożę zaciskową zakładamy, tak jak tradycyjną płaską obrożę dla psa, tj. nisko na szyi i ciasno lub wysoko tuż pod uszami psa – to daje zdecydowanie najlepszą kontrolę nad zachowaniem psa i nie poddusza go. Takie założenie obroży możemy zaobserwować na wystawach psów. Obroża zaciskowa nigdy nie powinna być umiejscowiona w połowie szyi, bo przy jej zaciśnięciu pies będzie się dusił. Obroża zaciskowa, pod warunkiem jej prawidłowego dopasowania i używania, może okazać się przydatna podczas szkolenia / treningu dużych silnych psów, które wyskakują na ludzi lub inne psy. Pozwala ona bez użycia dużej siły zapanować nas psem, ale obroża zaciskowa czy półzaciskowa nie jest rozwiązaniem na codzienne spacery — stosujemy ją tylko podczas szkolenia / treningu;
- obroże półzaciskowe — tym różną się od zaciskowych, że mają kilka rodzajów blokad, które zapobiegają zbytniemu zaciśnięciu się obroży. Wyróżniamy obroże półzaciskowe typu „martingaile” – gdzie elementem zaciskowym jest materiałowa pętelka, z półzaciskiem z metalowego łańcuszka lub z półzaciskiem w postaci metalowego kółka (metalowe kółko jest blokadą). Obroże półzaciskowe stosujemy tylko, gdy pracujemy z psem. Kiedy biega on luzem obroża może się poluzować i zsunąć;
- kolczatki – to metalowe lub plastikowe obroże z kolcami od wewnętrznej strony. Nie są zalecanymi obrożami, w zasadzie to relikt zamierzchłych czasów, który powinien być wycofany z rynku dla klientów. Kolczatki miały sprawić psu ból, by zaniechał on np. ciągnięcia na smyczy. Jednak skutki okazały się odwrotne — pies kojarzy kolczatkę z bólem podobnym do ugryzienia innego psa i dąży do tego, by go uniknąć, więc... atakuje pierwszy. Prowadzi to do znanych sytuacji, w których widząc innego psa, przytrzymujemy swojego, a on, zamiast cofnąć się, rzuca się pierwszy na innego psa — myślimy, że nasz pies jest agresywny, podczas gdy on chce uniknąć bólu i w tym celu przepędzić drugiego psa, by ten go nie "ugryzł". To błędne koło. Dziś już nie powinno się ich stosować, gdyż dostępnych jest o wiele więcej przyjaźniejszych i skuteczniejszych obroży dla psa, a przede wszystkim pozytywnych metod szkolenia. Kolczatki sprawiają psu ból i często wyuczają tzw. agresję smyczową. Nie używajmy ich;
- kantar, tzw. obroża uzdowa / halter – to kilka pasów otaczających pysk psa. To rozwiązanie sprawdziło się u koni, skąd zostało przeniesione na psy, jednak psy mają inną budowę ciała. Niewłaściwe stosowanie obroży uzdowych może uszkodzić mięśnie i kręgi szyjne psa. Założeniem kantara jest skierowanie głowy psa w bok, gdy ciągnie, by uniemożliwić mu dalsze ciągnięcie i przekierować jego uwagę. Należy pamiętać, że obroża ta może powodować urazy, szczególnie gdy pies mocno szarpnie lub gdy jest podpięty do długiej linki lub smyczy typu flexi i rozpędzi się.
... gdy pies ciągnie
Jeśli nasz pies ciągnie na smyczy to przede wszystkim pamiętajmy o szkoleniu. Psy ciągną obręczą barkową i kręgosłupem. Jeśli więc zastanawiasz się, czy wybrać szelki, czy obrożę, to na etapie nauki chodzenia na luźnej smyczy lepiej sprawdzi się obroża.
Dla dużych i silnych psów, które ciągną i są poza kontrolą opiekuna, może sprawdzić się prawidłowo założona i dopasowana obroża zaciskowa lub półzaciskowa. Z pewnością nie jest zalecany w takich przypadkach kantar. Pamiętaj, że obroże te nie są zalecane do stałego używania czy na codzienne spacery. Należy ich używać rozważnie i umiejętnie.
Pamiętaj, jednak, że żadna obroża dla psa w cudowny sposób nie zmieni tego, jak wyglądają Wasze spacery.