Psie sporty
Z psem można spędzać aktywnie czas na wiele sposobów.
Możesz włączyć psa w Twoją aktywność - gdy biegasz, możesz biegać z psem, jeśli uprawiasz nordic walking możesz maszerować z psem. Możesz także wesprzeć swojego pupila w psiej aktywności, którą on uwielbia.
Wspólna aktywność z psem to nie tylko sposób na zachowanie dobrej kondycji, ale także świetny sposób na wzmocnienie Waszej relacji.
Wybierając aktywność dla psa weź pod uwagę jego predyspozycje, możliwości, stan zdrowia, poziom wysiłku i obciążenia. Psi sport powinien dawać Twojemu psu radość i przyjemność.
Jakie psie sporty mogą Was zainteresować?
Psich dyscyplin sportowych jest całkiem sporo - sprawdź na czym one polegają:
- Agility - tor przeszkód dla psów z tunelami, tyczkami, podestami, pochylniami, itp. Pies naprowadzany przez przewodnika komendami głosowymi i ruchowymi musi pokonać tor szybko, bezbłędnie i w określonej kolejności. Przed startem tylko przewodnik zapoznaje się z torem.
- DogFrisbee - tzw. latające psy. Sport polega na wyrzuceniu dysku frisbee przez przewodnika i jego złapaniu w powietrzu przez psa w ramach wyznaczonych pól.
- DogTrekking - wędrówka z psem przypiętym do przewodnika za pomocą smyczy amortyzowanej i pasa biodrowego, często z elementami marszu na orientację w terenie.
- Canicross - bieg przełajowy z psem, polega na bieganiu z psem przypiętym na smyczy z amortyzatorem, łączącej się z pasem na talii zawodnika. Pies biegnie przodem pomagając tym samym w biegu zawodnikowi.
- Bikejoring - sport zaprzęgowy, gdzie jeden lub dwa psy ciągną rower połączony z nimi za pomocą linki / smyczy z amortyzatorem.
- Skijoring - sport typowo zimowy, najczęściej wyścig narciarzy ciągniętych przez zwierzęta. Podobnie jak w dogtrekkingu czy canicrossie potrzebujemy pasa biodrowego i smyczy amortyzowanej.
- Obedience - posłuszeństwo w sportowym wydaniu, w którym pies musi perfekcyjnie wykonać z góry określony zestaw zadań zg. z poleceniami przewodnika, wykazując się umiejętnością pracy w każdych warunkach, bez względu na poziom rozproszeń.
- Psie zaprzęgi - jeden lub grupa psów ciągną pojazd zaprzęgowy, którym w zimie są sanie, a w warunkach bezśnieżnych specjalny wózek. Liczba psów zależy od ich wielkości, siły, od ciężaru ciągnionego pojazdu czy długości trasy i ukształtowania terenu.
- Flyball - wyścig w formie sztafety, w którym zadanie każdego psa (występuje ich od 4 do 6) polega na przebiegnięciu przez cztery przeszkody do maszyny tzw. boxu, który wyrzuca piłkę po naciśnięciu boxu przez psa łapą lub ciałem, następnie pies łapie wyrzuconą piłkę i wraca z nią do przewodnika. Po czym rusza kolejny pies-zawodnik. Wszystko należy wykonać w jak najkrótszym czasie.
- Weight pulling - to psie przeciąganie ciężarów, pies musi przeciągnąć największy ciężar w stosunku do jego masy ciała - pies ciągnie wózek lub sanki obciążone ciężarem w niewielkiej odległości przez żwir, trawę, dywan lub śnieg. Ten sport wymaga rozwagi i przygotowań.
- Psi Fitness - to zajęcia z psem przy wykorzystaniu przygotowanych do tego celu podestów, poduszek sensorycznych, dysków, piłek rehabilitacyjnych, itp. Pies nabywa świadomości ciała, wzmacnia mięśnie. Ćwiczymy pod okiem terapeuty i dostosowujemy rodzaj i poziom ćwiczeń do psa, jego problemów (np. konieczność odchudzenia) czy sportu jaki uprawia.
- Nosework - praca węchowa polegająca na detekcji zapachów, zdaniem pupila jest znalezienie ukrytej próbki zapachu goździka, pomarańczy i cynamonu. Ćwiczymy głównie w pomieszczeniach.
- Mantrailing - praca węchowa polegająca na podążaniu za zapachem człowieka. Pies jak najdłużej powinien podążać za zapachem pozostawionym przez poszukiwaną osobę, zaś przewodnik musi odczytywać mowę ciała i sygnały dawane przez psa oraz odpowiednio je interpretować. Praca głównie w terenie.
- Tropienie śladów - podążanie za pozostawionym zapachem na danej powierzchni, zlokalizowanie na końcu trasy tropionego celu i otrzymanie nagrody. Technikę pracy i zapach dostosowuje się do potrzeb psiaka. Sport wymaga wcześniejszego przygotowania i ułożenia śladów. Można trenować indywidualnie lub grupowo. Psa zapinamy do długiej linki.
W żadnym sporcie nie możemy przeciążać psa. Pamiętaj, że w pokazach w/w sportów na zawodach czy w telewizji biorą udział profesjonaliści, którzy trenują od wielu lat, ale każdy z tych sportów możesz uprawiać amatorsko.
W codziennej aktywności wykorzystać wybrane elementy tych sportów. Pamiętaj, aby dostosować rodzaj aktywności do możliwości i chęci Twojego pupila. A kto wie, może tak Wam się spodoba, że niebawem zostaniecie profesjonalistami.
Czego potrzebujemy, by aktywnie spędzać czas z psem
Do większości psich sportów potrzebujemy pasa biodrowego i smyczy rozciągliwej (smycz amortyzowana) - to bezwzględnie przyda nam się przy wszelkich aktywnościach związanych z bieganiem, maszerowaniem czy sportami zaprzęgowymi.
Aporty, piłki, frisbee przydadzą się w sportach aportowych "latających". W naszym sklepie znajdziesz wykonane z bezpiecznych materiałów piłki kauczukowe, mocne aporty skórzane, bawełniane lub jutowe, a także aporty pływające do zabawy i treningu nad wodą.
Mamy także długie linki pływające oraz długie, bezpieczne dla dłoni smycze 10 i 15m.
Nie zapominamy o nagradzaniu psa, dlatego polecamy saszetki na przysmaki oraz sakwy, które możesz przymocować do naszych uprzęży lub pasa swoich spodni.
A skoro mowa o uprzężach to w sportach zaprzęgowych polecamy szelki IDC Power, w pozostałych sportach, szczególnie długodystansowych świetnie sprawdzą się nasze super komfortowe szelki IDC LongWalk, wyposażone w system DuoFlex (dodatkowe elementy amortyzujące).